Sydafrika

Garden Route – en lyxig resa

Allra längst ner på den afrikanska kontinentens sydkust löper en storslagen kustremsa med en unik växtlighet och ekologisk mångfald av sällad skådat slag. Vi gav oss iväg en vecka utmed kusten. Förutom den vackra naturen hittade vi riktigt bra safari, ett fantastiskt svenskägt femstjärnigt guest house.

Den egentliga Garden Route sträcker sig från staden Mossel Bay i väst till Storms River (beläget mellan Plettenberg Bay och Port Elisabeth) i öst. Men i folkmun brukar man prata om Garden Route som hela kuststräckan mellan Kapstaden och Port Elisabeth. Indiska Oceanen ramar in den smala landremsan på ena sidan, och höga, pampiga bergskedjor sträcker sig inåt landet. Växtligheten domineras till stor del av fynbos, en lågväxande och tålig buskvegetation som består av över niotusen olika arter. Bland dessa återfinns Sydafrikas nationalblomma, kungsprotean.

Garden Route

Gondwana Game Reserve längs Garden Route

Som första stopp på vår resa har vi bokat in oss på Gondwana Game Reserve i närheten av Mossel Bay. Afrikas vilda djur är något vi aldrig tröttnar på att uppleva, och vi har besökt många utmärkta safarilodger. Speciellt i de norra delarna av Sydafrika kring den berömda Krugerparken. Men våra tidigare försök att finna bra safari i närheten av Kapstaden här har inte varit särskilt framgångsrika. Detta beror på att landområdena har varit små, djurpopulationerna få och de största rovdjuren ibland har hållits åtskilda från andra djur i inhägnader.

Därför blev vi mycket nyfikna när vi hörde talas om Gondwana, som ligger knappt fem timmars bilresa från Kapstaden. Här strövar alla djur helt fritt i ett enormt reservat som täcker hela 11 000 hektar.

Gondwana Game Reserve

Vi viker av Garden Route inåt land strax innan vi kommer fram till Mossel Bay, och efter ytterligare en halvtimmes körning är vi framme vid Gondwana Game Reserve och kan checka in på Kwena Lodge. Vår runda afrikanska bungalowhydda med traditionellt halmtak är snyggt och lyxigt inredd i jordnära färger. Dessa klättrar på sluttningen till en djup dal med en flod i botten. Omkringliggande hyddor ligger på lagom avstånd, vilket ger en ostörd och privat atmosfär och en fin 180-gradig obruten panoramavy. För barnfamiljer och grupper finns trevliga bush-villas på en annan plats i reservatet. De små erbjuder man ett speciellt program med bland annat barnanpassade minisafaris.

Gondwana Game Reserve

Dagen första gamedrive

Efter en inledande lunch är det dags för vår första game drive för att möta de vilda djuren. Vår charmiga och kunniga game ranger har namnet Khulumani, men han går oftast under smeknamnet Coolman. Med honom som guide ska vi göra fyra turer med Landrover under två dagar. Detta på tidiga morgnar och sena eftermiddagar då temperaturen inte är så hög och djuren är mer aktiva.

Det allra första vi får se är en sekreterarfågel, en stor rovfågel med långa storkliknande ben som kliver omkring på marken på den öppna savannen. Varför fågeln fått namnet sekreterarfågel är hett omdebatterat. Enligt den gamla teorin skulle anledningen vara att fjädrarna bakpå huvudet påminner om de pennor som sekreterarna brukade ha bakom öronen, och att fjädrarnas gråsvarta färg liknar gamla tiders strikta sekreterarklädsel. En mer modern förklaring är att namnet kommer från arabiskans ”saqr-et-tair” som fritt översatt betyder jägarfågel. Sekreterarfågeln finns med på Sydafrikas riksvapen, där den breder ut sina stora vingar i toppen av vapnet. Fågelns vetenskapliga namn är Sagittarius serpentarius, ett namn som anspelar på dess specialitet att fånga ormar.

Även andra smådjur som ödlor, sköldpaddor, krabbor och insekter ingår i dieten, tillsammans med fågelägg. Jaktmetoden är verkligen annorlunda; sekreterarfågeln skrämmer upp djuren genom att stampa i marken, och stampar sedan ihjäl sitt byte.

En vakt följer noshörningarna

GARDEN ROUTE - First Class Magazine

Två lejonbröder som latar sig i skuggan blir vår första spännande närkontakt. Och vi följer dem på nära håll en stund när de börjar röra på sig.

Turen bjuder sedan på fler underbara upplevelser slag i slag, med olika typer av antiloper såsom eland, gemsbok och impala, några vackra zebror och en hjord med gnuer. Det blir en perfekt avrundning på kvällsturen när vi kommer alldeles nära ett noshörningspar ute på maklig kvällspromenad i skymningen. Noshörningarna här har sina vackra horn kvar, och på grund av den olagliga jakten på hornen kräver detta en diskret bevakning av djuren. Dygnet runt finns en vakt som hela tiden håller sig i närheten av dem utan att störa.

Som avslutning på turen är det sedan dags för vår sundowner, en härligt svalkande drink i solnedgången. Coolman agerar bartender och dukar upp ett rikligt utbud av vin, öl och olika drinkar på campingbordet bredvid vår Landrover. Till drycken knaprar vi på lite snacks, bland annat olika sorters biltong. Detta är en sydafrikansk specialitet gjord på strimlat torkat kött och påminner om vårt torkade renkött. Efter drinken blir stämningen spralligt uppsluppen, och det blir allsång i bilen på väg tillbaka till vår lodge.

Ett väl tilltaget naturreservat

Efter en god men lite kort nattsömn vaknar vi i gryningen och beger oss direkt till baren. Nej, det är inte så illa som det låter. I det bleka, vackra morgonljuset strax efter klockan fem samlar vi oss här i bekväma soffor framför en sprakande brasa. Vi njuter av en kopp rykande hett te eller kaffe och smakar på hembakade skorpor innan det är dags för morgonturen med den utmärkte Coolman. Vid baren erbjuder ma oss även afternoon tea med läckra salta och söta kanapéer av olika slag innan vi ger oss ut på eftermiddagsturen. Mellan turerna badar vi i den sköna swimmingpoolen, intar lunch och sedan är det en välbehövlig tupplur som gäller.

På Gondwana strövar alla djur helt fritt på det jättestora området, även lejonen. Under resten av våra turer ser vi bland annat flera elefanthjordar, flodhästar, giraffer, strutsar, babianer, ett rikt fågelliv och alla sorters antiloper man någonsin hört talas om. Eftersom området är så stort är det oftast bara en Landrover vid djuren, vilket inte alltid är fallet på mindre reservat där det ibland kan bli trängsel av fordon invid viltet.

Sydafrikanen Mark Rutherfoord och hans amerikanska fru Wendy äger Gondwana. De träffades för några år sedan när Mark agerade guide i Kalahariöknen och Wendy besökte som gäst. Ljuv musik uppstod och efter 48 timmar tillsammans åkte Wendy hem till New York och packade ihop allt hon ägde. Tillsammans med några investerare har de nu byggt upp Gondwana till något riktigt fantastiskt. Den härligt romantiska historien finns att läsa i detalj på deras webb, nedskriven av Wendy.

Head Over Hills Luxury Retreat längs Garden Route

Med sinnena uppfyllda av fantastiska möten med djur och natur lämnar vi Gondwana och fortsätter vår färd utmed vackra Garden Route med siktet inställt på Knysna, en trevlig liten kuststad som bland annat är känd för sin fina skyddade lagun. Det är verkligen en vacker bilfärd, kantad av höga berg i skiftande svartgrå nyanser, frodiga dalar med gröna betesmarker, fruktodlingar, böljande fält, och korsande floder och glittrande insjöar. Vi ser Knysnas stora blå lagun på långt håll innan vi rullar in i den pittoreska staden. På östra sidan av gattet som leder in och ut från lagunen ligger det fashionabla området The Heads högt uppe över havet.

Head Over Hills Luxury Retreat

Här ligger dyra och lyxiga villor, och även det jättestora området Pezula med flera exklusiva villaområden, en berömd golfbana med samma namn och det femstjärniga lyxhotellet Conrad Pezula. MEN – här finns också ett svenskägt femstjärnigt ”luxury retreat” vid namn Head Over Hills, balanserande längst ut på en klippkant högt över havet.

Ägarparet Martin och Therese Hansson köpte detta vackra guest house 2014 och slog upp dörrarna för drygt ett år sedan. När Therese möter oss och vi kliver in tror vi knappt våra ögon. Utsikten är helt makalös över havet, inloppet till lagunen och den dramatiska, höga klippiga kusten. Under våra dagar här kunde vi aldrig riktigt se oss mätta på den vackra vyn, och kom att spendera varje ledig stund ute på någon av de härliga terrasserna.

En förstklassig svit

Vi bor i en av de tre eleganta sviterna, Whale suite, där en liten halvtrappa leder upp till den rymliga badrumsavdelningen. Rummet har en egen terrass utrustad med bekväma sittmöbler och sköna vilstolar. Självklart kan den fantastiska utsikten ses från samtliga åtta rum på hotellet. Inredningen i vår svit är helt i toppklass, från det söta och stilfullt knallröda SMEG-kylskåpet till de oerhört bekväma sängarna. Dessutom berättar Martin och Therese att extra långa Hästensängar i king size är beställda och snart kommer att bli levererade till flera av sviterna – wow!

Head Over Hills Luxury Retreat

Bortskämda på Head Over Hills

Rodney, Head Over Hills egen kock, och övrig personal skämmer bort oss med underbara maträtter och fin service under vår vistelse. En eftermiddag serveras vi en sagolik sushi- och ostronbuffé med härlig svalkande Methode Cap Classique (sydafrikanskt mousserande vin) ute på terrassen.

GARDEN ROUTE - First Class Magazine

Andra dagar samlar Martin och Therese gästerna på terrassens grillavdelning, som är den perfekta platsen för ett minglande grillparty en ljummen sommarkväll. Här finns också en fin pool och en ljuvlig jacuzzi, där gästerna ofta umgås.

Vi gör en liten tur ner i den vinkällare som Martin nyligen byggt klar. Här botaniserar vi bland hans samlingar och hittar härliga viner till våra kulinariska högtidsstunder. Andra dagar och kvällar gör vi utflykter i omgivningarna. Här finns flera mycket bra golfbanor och Martin, som har ett förflutet som professionell golfspelare, är en utmärkt guide. I området ligger även en del bra vingårdar, trots att vi är långt från de mer välkända vindistrikten närmare Kapstaden. Vi vill förstås också ta en tur ut på böljan i Knysnas fina lagun, och det, liksom alla våra övriga önskemål, är snabbt och lätt ordnat.

Delfiler på besök

Head Over Hills samarbetar med ett företag som gör guidade båtturer både inne i och utanför lagunen, och vi gör en lagunutflykt i små trånga kanaler med Venedigkänsla och vackra villor, samtidigt som vi läskar oss med ljuvligt sydafrikanskt bubbel och goda tilltugg. Gör man istället en båttur utanför lagunen kan man komma i närkontakt med både valar, sälar och delfiner, men dessa kan man också bekvämt se från terrassen på Head Over Hills om man har lite tur. Martin berättar att en stor flock delfiner ofta vänder ut till havs igen precis nedanför deras guest house.

Och vill man ha en glad kväll i Knysnas Waterfront och slippa köra bil, kan man beställa skjuts till och från med Head Over Hills limousineleganta Mercedesbuss. Vi nyttjar den utmärkta servicen och testar JJ’s Seafood Restaurant en av våra kvällar, och kan verkligen rekommendera den som en av de bästa restaurangerna i området. Högst motvilligt checkar vi ut efter underbara dagar. Detta fantastiska paradis hoppas vi kunna återvända till inom en inte alltför avlägsen framtid.

Längs branta klippväggar och azurblått hav utefter Garden Route

Dagen efter avslutar vi vår resa på ett storstilat sätt genom att följa väg R43 och R44 från Stanford via Hermanus, Kleinmond, och Pringle Bay fram till Gordons Bay. Denna kuststräcka är en av de allra vackraste i världen, där vägen slingrar sig utmed branta klippväggar ovanför det mäktiga azurblå havet och erbjuder fantastiska panoramavyer. Det har verkligen varit en oförglömlig vecka på Afrikas sydkust, med många olika upplevelser av unika slag.

GARDEN ROUTE - First Class Magazine

Här hittar du mer information:
www.gondwanagr.co.za
www.headoverhills.co.za

Här har vi samlat samtliga artiklar om Sydafrika.

Foto: Björn Waenerlund
 
To Top
Translate »